سیم خاردار

تاریخچه سیم خاردار

تاریخچه سیم خاردار
زمان مطالعه: 5 دقیقه

در مورد تاریخچه سیم خاردار چه میتوان گفت؟

تاریخچه سیم خاردار و ایجاد حصار برای امنیت به سالیان خیلی پیش بر می گردد. در نخستین سالهای  زندگی بشریت و قبل از تولید سیم خاردار، انسان احساس نیاز به امنیت برای خود و خانواده اش کرد از همین رو، شروع به ساخت حصار و ایجاد موانع ، از مواد اولیه و وسایل طبیعی در دسترس آن زمان ؛ مانند چوب، گل، سنگ و علف‌های تیغ دار کرد.

طولی نکشید که با مشکل تامین مواد طبیعی مواجه شد . آنها دریافتند  که باید از حصارهای مقاوم تر و دردسترس تراستفاده کنند. ۴۰۰سال بعد از میلاد مسیح  زمانی که  سیم های نرم ، توسط یک روش کشش گرم آهن تولید گردید ، امکان تولید سیم‌های نرم با طول کم و در اندازه‌های متفاوت فراهم شد.

در سال ۱۸۷۰ میلادی افراد توانستند ، به تولید سیم‌های  نرم با کیفیت بالا در همه ابعاد و طول‌های گوناگون دست یابند . بیشترین قشری که از سیم خاردار استفاده می کردند ، دامداران بودند. آنها برای حصارکشی ودیوار بندی در محل نگهداری دام ها از سیم خاردار استفاده می کردند. اما این سیم ها خیلی مقاوم و باز دارنده نبودند .به همین جهت دو نفر با قصد افزایش بازدارندگی و مقاومت این سیم ها  در سال ۱۸۶۷ میلادی شروع به تولید سیم های جدیدی کردند ، ولی تلاش آنها بی فایده بود و کارایی چندانی نداشت. سرانجام  در سال ۱۸۶۷شخصی به نام  مایکل کلی یک روش برای گره‌دار کردن ابداع کرد .  که این روش  تا سال ۱۸۷۴ استفاده شد.

این محتوا به شما پیشنهاد می شود :   خرید سیم خاردار اردبیل

 

تاریخچه سیم خاردار

 

 

مخترع سیم خاردار کیست؟

سیم خاردار، وسیله ای که  اختراع آن  تاثیر بسزایی بروضعیت سرزمین های  قاره آمریکا و غرب داشته است . سرخ پوستان آمریکایی ، سیم خاردار را طناب شیطان نامیده بودند . اواسط قرن نوزدهم میلادی که مهاجران برای مالکیت و تصاحب  زمین های حاصلخیز به سوی غرب سرازیر شدند با یک مشکل مواجه بودند ، دام هایی  که آزادانه می چریدند و مراتع را از بین می بردند.

این دامها به راحتی وارد زمین های کشاورزی می شدند و محصولات کشاورزان را از بین می بردند .

به همین جهت ، کشاورزان به فکر ایجاد حصار، تعیین مرز  و امنیت برای زمین های خود افتادند و از چوب برای ساخت حصاردور اراضی خود استفاده کردند ولی پس از مدتی  با مشکل کمبود چوب مواجه شدند. بنابراین به فکر استفاده  از سیم افتادند ولی این ایده هم موفق نبود و حیوانات به راحتی از روی این سیم ها عبور می کردند.

 

 

 

 

برای حل این مشکل ، مخترعان سعی کردند  با متصل کردن میخ های نوک تیز به سیم ها  مانع ورود حیوانات شوند ولی این کار خیلی مفید نبود. در سال ۱۸۷۴ کشاورزی به نام جیمز گلایدین زمانی که به یک نمایشگاه روستایی رفته بود با دیدن نمونه حصاری که سیمی با میخ های بیرون آمده را نگه داشته بود، به فکر اختراع سیم خاردار افتاد.

او توانست از تبدیل کردن تکه های سیم به خار های نوک تیز و پیچاندن آن به دو رشته سیم صاف، خارها را ثابت نگه دارد. با این روش او توانست یکی از نمونه های سیم خارداراولیه را اختراع نماید.

این محتوا به شما پیشنهاد می شود :   خرید سیم خاردار سمنان

این شخص، تقریبا بعد از مدت سه سال پیگیری قانونی ، سیم خاردار را به نام خود ثبت کرد. این اختراع سبب شد تا افراد در این حوزه فعالیت خود را در جهت تولید افزایش دهند. به همین جهت ، تولید و فروش سیم خاردار گسترش پیدا کرد.

طولی نکشید که تمام اراضی و دشتها توسط این سیم خاردارها حصارکشی و مرز بندی  شدند.

با پیشرفت در تولید سیم خاردار، انواع گوناگونی به بازار عرضه شد .به طوری که  بیش از  ۵۳۰ گونه متفاوت از سیم خاردار  و بیشتر از ۲۰۰۰ نوع از ابزارهای مربوط  به سیم خاردار در دنیا تولید شده است .

امروزه سیم خاردارهای متنوعی از انواع مختلف مانند حلقوی و خطی و با جنس های گوناگون مانند گالوانیزه گرم و سرد ، تولید و عرضه می شود.

 

 

تاریخچه سیم خاردار

 

 

اولین بار در چه زمانی و کجا مورد استفاده قرار گرفت ؟

سیم خاردار برای اولین بار در سال ۱۸۹۵ میلادی، توسط  پرتغالیها ، برای تعیین  مرزهای جنگی مورد استفاده قرار گرفت . پس از پایان جنگ نه تنها استفاده از این محصول کم نشد بلکه به تعداد طرفدارانش اضافه شد.

در جنگ های بین روسیه و ژاپن در سال ۱۹۰۴ نیزاز این محصول استفاده شد. در دوران جنگ جهانی اول ، سیم خاردار، کاربردهای فراوانی داشت و جهت حفاظت و نگهداری و ایجاد دیوارها در  اردوگاه های جنگی به کار برده می شد . از مصارف دیگر سیم خاردار در جنگ استفاده ازآن در اردوگاههای کار، ، بالای دیوار بازداشتگاه ها ، مقرهای نظامی و … بود.

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 27 میانگین: 4.9]

5 دیدگاه در “تاریخچه سیم خاردار

 1. سارینا گفت:

  برای تحقیقات آموزش دفاعی معلممون خواسته بود ازمون .فکر نمی کردم تاریخچه سیم خاردار هم وجود داشته باشه . ممنونم خیلی به دردم خورد و مفید بود .🙏🌟

  1. jadmin گفت:

   درود بر شما . ممنون از اظهار لطفتون

  2. jadmin گفت:

   درود بر شما . ممنون از اظهار لطفتون . خوشحالیم که راضی بودید

 2. تنها گفت:

  سلام خیلی جالبه، من فکر می کردم تاریخچه سیم خاردار از زمان جنگها شروع شده بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *